Dáme si jedno, dvě… v lahvi

Pojďte si rozšířit pivní obzory. Já už na tom makám skoro rok a v článku vám dám tipy na pivotéky, kde můžete začít s průzkumy. Nebudu tvrdit, že jsem pivní znalec - článek berte jako průvodce sepsaného někým, kdo se v pivním světě rozkoukává a chce vás dostat do stejné situace.
Češi jsou sice pivní národ, ale většina z nás ochutnala za život jen klasiku - spodně kvašené piva plzeňského typu, navíc od velkých značek. A když už se přece jen chcete pustit do experimentů a vyrazit do hospody s více pípami, čekají na vás z 99 % zakouřené putyky. O tom, že by vám snad zajímavá piva nabídli v luxusní restauraci napárovaná k jídlu, si můžeme nechat zdát úplně (jo, o Les Moules vím). Holt česká pivní scéna zatím není pro dámičky. :)
Když jsem si takhle položila pro a proti, vyšlo mi jediné. Vyrazím do pivoték, okouknu nabídku a zajímavé vzorky si pěkně odtáhnu domů v kabelce (v tramvaji to pěkně cinká). Po práci k doma uvařenému jídlu je to moc příjemná záležitost. Navíc proti třeba vínu pivo neleze tolik do peněz - za pár stovek můžete nakoupit různé druhy piv a pak už jen ochutnávat a ochutnávat…
Jestli to vidíte podobně, níže najdete okomentované tipy na mně známé pivotéky. Přidala jsem i zářezy od ostatních Scukařů a taky pivotéky, které zatím na Scuku nemáme. Zas tolik jich totiž v Česku není, i když by je člověk čekal v každém okresním městě, když jsme přece ten národ pivařů…
Pivní galerie
Holešovická Pivní galerie patřila k průkopníkům v kategorii pivoték a byla taky mojí první zkušeností s tímhle typem obchodu. Specializují se hlavně na české pivovary, k tomu mají trochu Německa a Belgie. Pivní styl IPA tu nenajdete, stejně jako piva od Matušky, který je prý moc drahý - což je výtka, kterou jsem slyšela třeba i v Pivovarském klubu v Karlíně.
Prodejna je propojená s putykou, takže při procházení kolem polic cítíte kouř z cigaret a vilné pohledy popíjejících štamgastů. Majitelé jsou ale přátelští a rádi poradí i úplnému bloudovi, jako jsem já.
Pivní galerie na Scuku (moje recenze tu)
Pivkupectví

V pivotéce Pivkupectví přidružené k legendárním Zlým časům jsem byla jen jednou, ale líbilo se mi tady moc. Závidím všem, kteří to máte za rohem - Nuseláci, využijte toho! Prodejna je doslova napakovaná pivem, takže tu při potulce mezi policemi lehce zapomenete na čas.
Rozumné ceny, výběr piv z celého světa, nezanedbávají tu žádné důležité pivní styly, navíc slečna za pokladnou uměla poradit. Potěší i lednice plné piv z českých minipivovarů (Matuška, Kocour a spousta dalších).
Odddog.cz + pivní bar Zubatý pes
K nákupu přes internet mě dohnala mírně traumatická zkušenost z Pivovarského klubu. Zde mě totiž zaujala piva ze skotského pivovaru BrewDog, a poté, co jsem za láhev utratila 90 Kč, jsem zjistila, že na Odddog.cz je ta samá k mání za 35.
V e-shopu najdete pěkný výběr zajímavých zahraničních piv, navíc si je díky otevření Zubatého psa můžete vyzvednout osobně v Nuslích. Doprava tu bohužel vychází na opravdu hodně peněz, protože je odstupňovaná podle vzdálenosti od sídla e-shopu.
Odddog.cz na Scuku (moje recenze)
Pivní rozmanitost
Žižkovská prodejna Pivní rozmanitost je maličký prostor vedený několika pivními nadšenci. Výběr je tu ale slušný a mění se i točená piva, která bývají hodně zajímavá a za příznivé ceny. Navíc se tu pořádají pravidelné degustace, takže pokud si chcete piva nachutnat, sledujte jejich webové stránky. V sortimentu najdete i suroviny a potřeby na domácí vaření piva.
Pivkoland
Moje zkušenost s Pivkolandem na Letné je spíše letmá a večerní, kdy měl prostor hodně undergroundovou atmosféru (jemně řečeno). Výběr piv mě ale opravdu příjemně překvapil, nechybí české minipivovary v ledničce a potěší i ceny. Jako pivní sámoška pro obyvatele Letné poslouží Pivkoland skvěle.
Pivovarský klub
V Karlíně jsem nakupovala pivo dvakrát a ani jedna zkušenost mě nepřiměla doporučit podnik na Scuku. Pivovarský klub je především restaurace, ale můžete si sem skočit i pro lahváče s sebou. Bohužel ceny jsou hodně nastřelené (přes 100 % oproti konkurenci nemusí být výjimkou) a personál je tu hlavně od obsluhování hostů restaurace.
Výhodou je víkendová otevírací doba. Na druhou stranu při mé druhé návštěvě neměli Kocoura, Matušku ani žádnou IPA, v Pivkolandu jsem si nakonec vybrala lépe. Záleží samozřejmě na vašich preferencích, jsou to hlavně ceny, které mě odrazují od doporučení Pivovarského klubu.
Hradec Králové
Mimo Prahu mám osobní zkušenost ještě s Pivoňkou v Hradci Králové. Pivní prodejny nebývají z mých zkušeností extra reprezentativní, Pivoňka je ale opravdu pěkný obchod, který se dokázal s menším prostorem dobře poprat. Majitel mi dokázal dobře poradit, lednici s pivy z minipivovarů tu mají taky, stejně jako výběr piv z celého světa. I ceny se mi zdály hodně rozumné. Moje rodné Pardubice mohou v tomto případě závidět. :)
Brno
Brněnské pivotéky okouknul gerbill. Díky němu vás můžu odkázat na bystrckou prodejnu Pivo & Beer s velkým výběrem piv z celého světa i na miniprodejničku U Modrého lva kousek od Mendláku.
Ostrava
E-shop s osobním odběrem Dámsipivo.cz nemám ozkoušený a doufám, že to nějaký ostravský Scukař brzy napraví za mě. :)
Olomouc
Pivotéku - e-shop se slušným výběrem českých piv i potřeb pro homebrewing - mají i v Olomouci, opět netestováno na vlastní kůži.
Plzeňsko
Provozovatelem Pivní prodejny pod Zelenou horou je současně hlavou portálu Pivní.info, a už jen proto bych ji ve svém výčtu nerada vynechala, i když s ní nemám zkušenost.
Díky upozornění na Twitteru od @pivnirecenze přidávám další neověřené pivotéky, kompletní seznam najdete na webu Pivnírecenze.cz.
Jihlava
Pivotéka U Zeleného muže (odkaz na Facebook)
Zlín a Kunovice
Dvě pobočky Pivotéky-UH.
A ještě pár zajímavě vypadajících e-shopů
- PivníArchiv.cz (neprodávají ale jednotlivé lahve, jen celá balení)
- Pivní shop.cz (výběr českých značek, sudy i lahve)
- Proost.cz (belgická piva)
Zapomněla jsem na další fajn pivotéky? Máme z těch mnou jmenovaných rozdílné zkušenosti? A kdy vyrazíte pro lahváče vy a kam? Napište do komentářů!
Za Scuk / Michala
26. 9. 2011
Kategorie:
Průvodci



Komentáře